Ponižnost je temelj vsake kreposti.

Za puščavnike je ponižnost zdravilo in gonilo osebne preobrazbe. Človek ne more biti blažen brez ponižnosti. Ponižnost je kakor vrvica, na katero so nanizane vse ostale kreposti. Ponižnost je temelj vsake kreposti.

Mlad novomašnik je rekel svoji mami: Mama, ne vem, če bom zmogel biti do konca življenja zvest Jezusu? Mama mu je odgovorila: Bodi vedno, kakor osel in boš zmogel. Mama mu s tem položila v srce, naj bo vedno ponižen, kakor osel, ki je nosil Jezusa . . .
Bog nima rad oholosti. Sv. Avguštin misli, da je boljši greh povezan s ponižnostjo, kakor krepost povezana z oholostjo.

Oholost (velika ošabnost, velika prevzetnost) je pretirano dobro mnenje o sebi in se kaže navadno kot prezir, zaničevanje do drugih. Obstaja več vrst oholosti.

Duhovna oholost - ko ima nekdo sebe za pobožnejšega, svetejšega, vrednejšega pred Bogom od drugih. Duhovno ohol je bil Lucifer. Pogostokrat slišimo zakaj iti v cerkev, če pa sem boljši od tistih, ki gredo vsak dan k obhajilu. Ohol človek razpravlja o grehih drugih pozablja, da sam in njegovi otroci, sorodstvo niso imuni na greh. Tudi to se zgodi da nekateri mislijo, da so karizmatiki in da s svojo molitvijo lahko naredijo mnogo več kot drugi. Zato je duhovna oholost zelo nevarna in jo postavljamo na prvo mesto.

Intelektualna oholost - to je oholost zaradi končane fakultete, določene izobrazbe, ki ga človek doseže na nekem učilišču. Z duhom sem lahko ohol zaradi inteligence, za katero se nisem posebej trudil ampak mi je enostavno podarjena. Kolikokrat srečamo intelektualno oholost, ko mož pred gosti rani in poniža ženine izrečene besede ali obratno - Ti ne veš. Kdo je tebe kaj vprašal? Od kod tebi in tako dalje … to so le blažje oblike.

Materialna oholost - to je, ko si človek predstavlja, da je zaradi lepe hiše, lepega stanovanja, da je zaradi finega avta večji od tistih, s katerimi živi in dela. Občuti, da je poln neke širine na račun drugih, da pokaže drugim, da je tudi on nekdo in nekaj.

Telesna oholost - to je, ko človek zaradi svoje telesne lepote misli, da je nad drugimi. Na podlagi poročanja medijev ona ali on pomisli, da je nekdo in nekaj več kot drugi. Primer lepotic, manekenk, igralk in igralcev in podobnih, ki so po nekih časopisih, medijih naj seksi, najlepši, najlepša, najbolj zaželena nevesta, najbolj zaželen ženin …

Družbena oholost - to pomeni, ko sem jaz minister, ko sem jaz direktor, ko sem jaz župnik na primer, pevec, nekaj velikega, ko v družbi opravljam neko veliko funkcijo in se imam nekaj več kot drugi (četudi samo v sebi mislim).

Življenja svetnikov nas učijo, da ni življenjske situacije, v kateri človek ne more ostati veren Bogu.