Grb župnije Sv. Peter pri Mariboru – Malečnik

Na praznik Marijinega rojstva, 8. 9. 2020, je naša župnija uradno dobila grb in s tem prenovljeno podobo.

Avtor grba je dr. Tadej Jakopič, predsednik Slovenske asociacije Malteškega viteškega reda, grafično pa ga je oblikovala arhitektka Vera Klepej Turnšek.

Na malečniškem župnišču je še vedno pritrjen osebni grb župnika Melchiorja Rainerja (župnik pri Sv. Petru pri Mariboru od l. 1639 do l. 1648), ki je, kot pojasnjuje dr. Jakopič, imel baronski plemiški naslov (7 perl na šlemni kroni), osebno (ali pa rodbina) pa prejel t. im. izboljšanje grba s šlemnim okrasom (kronan lev – s perutnicami). Verjetno so bili ključi za službovanje (nadarbino) v Malečniku. Na grbu je napis: »Anno 1647, Melchior Rainer, Parochus fieri curavit«.

Vsi znaki v grbu kažejo na plemeniti stan in tudi stopnjo, zato je dr. Jakopič Rainerjev grb definiral kot osebni grb (morda so »ključi Malečnika« dodatek k rodbinskemu grbu plemiške družine, ki ji je pripadal). Ne vemo kako je s to plemiško rodbino danes, zato bi ne mogli uporabiti grba kot župnijskega, saj lahko kdo od potomcev še živi.

Našli smo ustrezno rešitev in zato za župnijski grb kombinirali elemente iz Rainerjevega grba, ki so vsem poznani in so se jih ljudje-župljani že nekako navadili.

V nadaljevanju objavljamo blazon (uradni opis novega grba), ki ga je sestavil dr. Tadej Jakopič:

»Grb župnije Sv. Peter pri Mariboru – Malečnik je upodobljen na polkrožnem grbovnem ščitu španske oblike, ki ima obrnjeno ojnično delitev in tako dve modri in rdeče polje. Na prvem modrem polju sta zlata prekrižana ključa, na drugem modrem polju so tri srebrne lilije (v postavitvi 2, 1) ter na rdečem polju z rezilom navzdol obrnjen srebrn (bel) meč.«

Ključi v grbu seveda predstavljajo Petrove ključe in so simbol naše župnije: Sv. Peter pri Mariboru. Tri lilije so znamenje Božje Matere Marije in kažejo na povezanost naše župnije z Marijino romarsko cerkvijo na Gorci (Marija je v pesmih pogosto opevana kot lilija brezmadežna). Ključi in lilije so na modrem polju, kar pomeni nebesa, kamor smo vsi namenjeni. Na spodnjem rdečem polju (tuzemska stvarnost) pa je meč kot znamenje boja – dobrota vedno premaga zlo.

Grb je zaščiten in ga brez dovoljenja Župnije Sv. Peter pri Mariboru - Malečnik ni dovoljeno uporabljati.

Naj bo novi župnijski grb naše prepoznavno znamenje, na katerega bomo ponosni, in naj nas njegova vsebina vabi k še večji zavzetosti za zvestobo Kristusu, Božji Materi Mariji in Katoliški cerkvi.

Mag. Sebastijan Valentan,
župnijski upravitelj