Valentan imenovan za viceoficiala cerkvenega sodišča, Görgner novi sodnik

14135683605_a5650500d5_c.jpg

Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, DJ, je 14. januarja 2021 dr. Sebastijana Valentana imenoval za viceoficiala (podpredsednika) Metropolitanskega cerkvenega sodišča v Mariboru, dr. Janeza Görgnerja pa za novega sodnika pri omenjenem sodišču.

Imenovanje velja za zadeve, ki jih sodišče obravnava in je zanje pristojno, bodisi na I. stopnji, ali tudi kot prizivno sodišče II. stopnje.

Omenjena bosta službo opravljala v duhu kanonskopravnih določil ter v tesnem  sodelovanju z oficialom (predsednikom) mons. dr. Stanislavom Slatinekom.

Viceoficialu Valentanu in sodniku Görgnerju iskreno čestitamo in verjamemo, da bosta s svojim znanjem in pridobljenimi izkušnjami sodišču v resnično pomoč pri zahtevnem delu, prav tako pa, da bosta službo opravljala v blagor božjemu ljudstvu.

Mons. dr. Stanislav Slatinek

Foto: Andrej Petelinšek / Večer

Dr. Sebastijan Valentan je bil za sodnika pri Metropolitanskem cerkvenem sodišču v Mariboru imenovan leta 2017. Je doktor kanonskopravnih znanosti in sodelavec Inštituta za kanonskopravne vede pri Katedri za cerkveno pravo na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 2020 je član in tajnik Ekspertne skupine za zaščito mladoletnih in ranljivih odraslih pri Slovenski škofovski konferenci ter odvetnik in zastopnik v cerkvenih kazenskih postopkih. Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije ga je za mandatno obdobje do 31. 12. 2021 imenovalo za strokovnjaka Republike Slovenije v delovni Skupini odprte metode koordinacije za večjezičnost in prevajanje (OMC) pri Evropski komisiji. Je redni član naslednjih društev: Canon Law Society of Great Britain and Ireland, Canadian Canon Law Society in Hrvatsko kanonističko društvo (v njem je tudi član Odbora za mednarodno sodelovanje). V prvem sklicu Sveta Varuha človekovih pravic Republike Slovenije (2018-2019) je bil njegov član. Leta 2016 je v Rimu z odliko opravil izobraževanje iz področja prenovljenega matrimonialnega kanonskega prava in sodne prakse, za kar je prejel diplomo papeškega sodišča Rimske rote. Od leta 2014 do 2020 je bil štipendist in gojenec Päpstliche Institut S. Maria dell’Anima v Rimu. Na Fakulteti za kanonsko pravo Papeške univerze Santa Croce v Rimu, kjer je magistriral (2017), je leta 2020 doktoriral s področja državnega religijskega prava in mednarodnega prava človekovih pravic z disertacijo: »Vera in pravice vernikov v sredstvih družbenega obveščanja v Sloveniji – zakonodaja in izzivi«. Od 1. 8. 2020 opravlja tudi funkcijo župnijskega upravitelja v župniji Sv. Peter pri Mariboru - Malečnik.

Foto: Maksimilijan Krautič

Dr. Janez Görgner je bil rojen 13. 9. 1964 v Mariboru. Diplomiral je na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Leta 1989 je bil posvečen v duhovnika.

V župniji Svetinje je nato 18 let (od leta 1993) opravljal službo župnika. V tistem obdobju je bil zadnjih pet let tudi dekan dekanije Velika Nedelja.

Leta 2011 je bil imenovan za župnika v župniji Sv. Jurij v Slov. goricah in za prodekana dekanije Lenart. Zadnjih pet let opravlja tudi službo dekana v omenjeni dekaniji.

Leta 2012 je magistriral na Fakulteti za socialno delo Univerze v Ljubljani, in sicer iz socialnega dela z družino. V magistrski nalogi je obravnaval pomen medgeneracijskega sožitja in konflikta v življenju družine.

Leta 2018 je na visokošolski ustanovi Alma Mater Europaea doktoriral iz socialne gerontologije na temo »Pomen življenjskih prelomnic za sožitje v družini« pod mentorstvom prof. dr. Jožeta Ramovša.

Z znanstvenimi prispevki je sodeloval na mednarodnih znanstvenih konferencah v Opatiji na Hrvaškem in v Mariboru v Sloveniji.

Vir: https://www.kanonist.eu/blog/2021/1/18/valentan-imenovan-za-viceoficiala-cerkvenega-sodia-grgner-novi-sodnik (19.1.2021)