Obnova kapelic

Ko se Šempeterčan vrača s poti, mu pogled najprej poleti proti cerkvi Matere Božje na Gorci. Razveseljiv in hvaležen pogled, saj nas njena podoba spremlja na poti in nas spet varno sprejema v svoje okrilje. Nato zdrsne pogled na vrsto belih znamenj po pobočju vinorodnega grička - na kapelice križevega pota. Te že iz davnih časov vabijo popotnika, vernega ali nevernega, da se sprehodi ob njih, pomoli ali pa samo občuduje čudovit razgled vse od kobanskih in pohorskih planot do Ptujske gore in še dalje do Boča in Donačke.

Vemo pa, da je zob časa že krepko načel te priče vernosti in hvaležnosti naših prednikov do Boga in gorske Matere. Zavedamo se njihove pomembnosti v naši kulturni dediščini, zato jih ne moremo kar prepustiti času. Tudi naši potomci nam ne bi bili hvaležni, če bi nanje kar pozabili. Že od lanskega leta lahko opažamo, da se okrog kapelic nekaj dogaja. Res je, skupina domačinov se je odločila obnoviti in dozidati kapelice, da bodo ponovno zasijale v svoji prvotni lepoti. Domačinom so priskočili na pomoč tudi prijatelji od drugod in s skupnimi močmi so že opravljena zemeljska dela. Okolje kapelic čaka na posaditev drevoreda, ki bo urejen po navodilih kulturno varstvenih strokovnjakov, tiha želja je tudi nežna osvetlitev kapelic. Trenutno potekajo obnovitvena dela na samih kapelicah, izgradnja treh manjkajočih ter polaganje stopnic. Vsa dela nadzoruje spomeniško varstvo, izgradnja in obnova poteka po enotnem načrtu, strokovni vodja del pa je gradbenik, domačin Božo Budja. Delo opravlja prostovoljno, za kar smo mu iz srca hvaležni. Hvaležni smo tudi vsem tistim, ki so že do sedaj podpirali obnovo s finančnimi sredstvi ali pa s prostovoljnim delom, in teh ni malo. Poimensko smo jih navedli in se jim zahvalili v sestavku krajevnega Informatorja, zato naj omenimo samo večje vsote, kot so zbrana sredstva KUD-a Zg. Ložnica v znesku 142.000 SIT, KUD-a France Marolt ob priložnosti dobrodelnega koncerta 480.000 SIT in pa namenski darovi različnih darovalcev v vrednosti 200.000 SIT, ki jih je prejel g. župnik Jožef Lipovšek.

Izgradnja novih kapelic, obnova obstoječih, projektna izdelava in ureditev okolja zahtevajo velika finančna sredstva. Brez dobrih ljudi, posameznikov ali skupin pa vsa ta obnova seveda ne bi bila mogoča. Zato lahko s hvaležnostjo napišemo, da imamo že tri botre, ki so pripravljeni prevzeti finančno breme v vrednosti izgradnje nove kapelice (brez poslikave), kar znaša okvirno 260.000 SIT. To so družina Vlada Maka, Zdenko Protner in Planinsko društvo Gorca. Da pa tudi za obnovo ene kapelice potrebujemo le malo manjši znesek, vemo iz izkušenj, saj je obnova starega redkokdaj cenejša od postavitve novega. Kaj je botrstvo? Botrstvo je samostojno financiranje omenjene vrednosti, ime darovalca oziroma skupine darovalcev pa bo zapisano v sami kapelici in tudi na plaketi, ki jo bo boter prejel. Lahko se odločite tudi skupine (družina, sorodniki, prijatelji, ...) za sobotrstvo.Naj se za zaključek še enkrat zahvalimo vsem, ki so tudi z najmanjšim darom ali le s kakšno uro prostovoljnega dela sodelovali pri obnovi našega krajevnega bisera. Vsem naj Bog povrne na priprošnjo gorske Matere Božje. Darove sprejema in vodi njihovo evidenco, kot že omenjeno, g. župnik Jožef Lipovšek. Vse podrobnejše informacije vam bo prav tako posredoval on ali pa Vlado Mak, ki vodi projekt obnove. Končni obračun ter poročilo o delu bomo pripravili ob koncu leta ponovno v obliki zloženke. Toplo se priporočamo za sodelovanje in se tudi že vnaprej zahvaljujemo za zaupanje in vsakršno pomoč.S prisrčnimi pozdravi,