PRI VEČERU ZAMOLČALI BLAGOSLOV POSTAJALIŠČA V MALEČNIKU

V torek, 14. 9. 2021, je v Malečniku potekala slovesna otvoritev avtobusnega postajališča pri OŠ, ki ga je v sklopu slovesnosti blagoslovil župnijski upravitelj dr. Sebastijan valentan.

O dogodku so poročali tudi v spletni (https://www.vecer.com/.../novo-avtobusno-postajalisce-v...) in tiskani izdaji Večera (15. 9. 2021, str. 20), a so dejanje blagoslova zamolčali.

Župnija je na novinarja Jona Kneza in časopisno hišo naslovila vprašanje s prošnjo za pojasnilo, saj je bil župnijski upravitelj del uradnega programa otvoritve in se nam je zdelo primerno, da bi bil ob ostalih govorcih vsaj omenjen tudi on. Nenazadnje je v svojem govoru (dostopen tukaj: http://zupnija-malecnik.rkc.si/) izpostavil pomembna dejstva, ki so v korist kraju.

Iz Večera smo prejeli odgovor Aljoše Peršaka, urednika Mariborske kronike na Večeru, ki je zapisal, da je novinar »v poročilu z otvoritve novega avtobusnega postajališča v Malečniku povzel ključna sporočila in podatke po njegovi presoji. Glede na omejen prostor, ki ga je imel na voljo, ni prišlo do nobenega namernega izpuščanja prisotnih na dogodku - v članku recimo ni omenjeno, da je bila tam tudi direktorica mestne uprave MOM, ki je financer projekta, prav tako ni bil omenjen govor župana. Kot rečeno, novinar ima pri poročanju z dogodkov proste roke pri vsebinski presoji, katera sporočila in podatke naj izlušči. Po moji oceni je novinar v tem primeru svoje delo opravil korektno.«

S takšnim razmišljanjem se nismo mogli strinjati in smo uredniku odgovorili, da je primerjava, ki jo daje, nenavadna. Financer projekta je MOM in njen predstavnik (verjetno eden zadošča) je bil v prispevku več kot dovolj izpostavljen - to je gospod podžupan. Novinar je zgolj parcialno povzel imena oseb, ki se jim je predsednik KS Jožef Škof zahvalil za obisk: župana, podžupana in nekdanjo podžupanjo, čeprav se je predsednik KS hkrati zahvalil tudi župnijskemu upravitelju dr. Valentanu.

Slednji ni bil zgolj navzoč na prireditvi kot recimo direktorica mestne uprave, ki jo urednik Peršak omenja, ampak je na dogodku aktivno sodeloval: z govorom in pomembnim dejanjem - blagoslovom. In to je novinar zamolčal. Urednik pa ga je s svojim odgovorom podprli. Izgovora o omejenosti prostora ne moremo sprejeti, saj bi šlo le za nekaj črk.

Žal se ne moremo znebiti občutka, da je takšno izključevalno poročanje poskus oz. nadaljevanje izrinjanja verske razsežnosti iz javnega življenja, čeprav tudi ta v veliki meri oblikuje naše življenje in je del nas. To se je pokazalo tudi na otvoritvi postajališča.

Na župnišče se je obrnilo kar nekaj ogorčenih ljudi, ki niso mogli verjeti svojim očem, ko so prebrali prispevek v Večeru - da namreč župnijski upravitelj ni bil niti z besedo omenjen. Svoje ogorčenje je izrekel tudi predsednik KS Jožef Škof.

Ker so naročniki Večera tudi naši verniki, jih vabimo, da razmislijo, če še želijo biti bralci časnika s takšnim odnosom.